Kalendarz imprez

Wydarzenia

 

 

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
Data rozpoczęcia: 2019-01-29
Data zakończenia: 2019-01-29

Recenzja książki „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” - Marcin Wicha

 

„A teraz nie żyje. Siedzę w jej mieszkaniu. Wszystko zniknęło. Zostały tylko książki. Bardzo ciekawy, intrygujący początek". Autor, Marcin Wicha, to tegoroczny laureat Nagrody Nike za esej „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”.


Autor przegląda rzeczy, które pozostały po jego zmarłej matce, dokonując wyboru, co wyrzucić, a co przechować. Przeglądając książki wspomina fakty z własnego życia, a przy okazji nawiązuje do sytuacji w naszym kraju na przestrzeni kilku ostatnich dekad. Wśród różnych wydarzeń pojawiają się członkowie jego rodziny. Najwięcej wspomnień dotyczy matki, która uczyła go bycia przyzwoitym człowiekiem. Sama miała silną osobowość, żyła według ustalonych zasad, zawsze mówiła prawdę.


Książka została doceniona przez jurorów Nagrody Nike oraz przez czytelników. Autor opisuje bardzo osobistą, trudną sytuację, jaką jest przegląd rzeczy należących do matki. Robi to przy pomocy zwięzłego języka; myśli i uczucia wyraża bardzo precyzyjnie. Treść jest chwilami smutna, ale bywa, że czasami wywołuje uśmiech. Działa na emocje czytelnika, każe się zastanowić nad sensem własnego życia. Jeśli esej jest popisem kunsztu literackiego autora, to popis Marcina Wichy pochodzi z najwyższej półki. Każdy, kto czyta książki, tę musi przeczytać.

 

 

DKK Polkowice, styczeń 2019 – Aleksandra Szymkowska - Padniewska

 

Koordynator:

do góry ▲
X

Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez www.mgbp.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce Polityka dotycząca cookies

AKCEPTUJĘ