Kalendarz imprez
Rok 2010 – rokiem Chopina
2010-05-20

„Nigdy czarowniejszą pieśnią
Nie kusiła Odysa syrena...
Gdyby fiołki i konwalie
Zamiast pachnąć grać umiały,
Byłaby to muzyka Chopena”
                                 (Nonsens - LEOPOLD STAFF-1949r.)
                                    

 

ZAPROSZENIE


     Miejsko-Gminna Biblioteka  Publiczna  w Polkowicach  zaprasza na recital fortepianowy w wykonaniu Doroty Bajon (studentki I roku Akademii Muzycznej w Katowicach, klasy fortepianu Zbigniewa Raubo), a także Kacpra Bajona (ucznia Państwowej Szkoły Muzycznej  II stopnia  w Żaganiu, klasy fortepianu profesora Stanisława Dei) , który odbędzie się dnia 28 maja 2010 roku  o godz. 17:10  w  Auli Forum Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Polkowicach.

Fryderyk Chopin  przyszedł na świat  22 lutego lub 1 marca 1810 w  Żelazowej Woli. Przedstawiciel  muzyki romantyzmu, nazywany poetą  fortepianu. U źródeł jego twórczości leżała wrażliwość artystyczna oraz umiejętność czerpania wzorców z polskiej muzyki ludowej. Bardzo szybko zaczął dawać koncerty dobroczynne, które nierzadko odbywały się w domach warszawskich arystokratów.

Sytuacja polityczna w Polsce stała się przyczyną emigracji wielkiego kompozytora.
11 października 1830 r., przed wybuchem Powstania Listopadowego dał on w Warszawie ostatni koncert publiczny, a  niedługo potem  2 listopada 1830 r., na zawsze opuścił kraj.

Osiedlił się na stałe w Paryżu i tam powstawały największe jego dzieła. Dzięki podróżom jakie odbył, zasłynął w całej Europie, jednak cały czas tęsknił do Polski i żył marzeniami o ponownym ujrzeniu ojczystego kraju. Od roku 1839 stan jego zdrowia zaczął gwałtownie się pogarszać. 16 lutego 1848 r. odbył się ostatni koncert Fryderyka w Paryżu. Dziewięć miesięcy później wystąpił przed publicznością po raz ostatni w Londynie. 17 października 1849 w mieszkaniu przy Place Vendôme 12 w Paryżu, Chopin zmarł. Został pochowany na paryskim cmentarzu Lachaise, a serce wielkiego kompozytora wróciło do Polski i zostało wmurowane w mury kościoła św. Krzyża w Warszawie.

do góry ▲
X

Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez www.mgbp.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce Polityka dotycząca cookies

AKCEPTUJĘ